Tack för era synnerligen vänliga kommentarer på förra inlägget!
Det här verkligen en av de präktigaste saker jag någonsin stickat. Förutom KMs islandströja har det varit sällsynt att jag gått lös med så tjockt garn och rejäla stickor.
Först tar vi det bra.
Garnet. Jag använde inte beskrivningens angivna garn utan satsade på Naturuld istället - och det visade sig vara sann stickglädje på stickor nr 6.
Beskrivningen. I Interweave Knits winter 2005 - såg lite läskig ut vid första anblicken men visade sig vara lätt och tydlig.
Monteringen. Lagom svårighetsgrad både på blixTlåsisyning, virk runt halskant och övrig ihopsyning. (OBS! Koftans delar är ihopsydda med tunnare garn!)
Det mindre bra nu.
Framstyckena. Eftersom koftan är snedknäppt består ena framstycket av en stor bit med halsurringning på bara ena sidan. Det andra framstycket är bara en lång och jättesmal flätstickad remsa. Detta gör att axeldelen med den smala remsan känns bylsig och gärna vill glida ner. (Här är det provning med nålat+tråcklat blixTlås innan halskanten virkats.)
Halsurringningen. Hur inspirerat jag än virkade "baklängesfastamaskor" i halsurringningskurvan på det breda framstycket så blev det vääldigt rundat. Ser faktiskt lite knäppt ut jämfört med den andra sidan som, pga delning för blixTlåset, är helt rak och tvär. Och så gällde det att samtidigt få lite stadga och hålla ihop den väldigt fladdriga främre halskanten med virket (se tråckelbilden här ovan).
Ärmarnas nederkanter. Jag var misstänksam redan efter den trumpetliknande resåren på den första ärmen, men fortsatte ändå enligt angivna instruktioner. Men nu är jag väldigt missnöjd med de här strutarna som är så stora och tunga att de hänger ner över händerna. Inte ens den poetiska randen av stjälkstygn mellan resår och kofta hjälper upp det hela. Vad är meningen?
Sammantaget var det iallafall en snabb och rolig stickning. Måste igen få säga att garnet var enastående härligt att sticka med. Och koftan är lika tjock och varm som en vinterjacka - nästan inte för inomhusbruk. För mig var det också premiär på att sy i blixTlås i ett stickat plagg - något jag absolut kommer att göra igen. Och så får jag heller inte glömma att tacka Marika L. som både tålmodigt och pedagogiskt visade mig hur man snyggt syr ihop jättetjockt stickat.







Recent Comments