På sajten Craftsy kan man gå flera olika stickkurser hemma vid datorn. Till exempel en Fair Isle-kurs med världens bästa Mary-Jane Mucklestone. Eller kanske Short Rows med Carol Feller - som verkar vara gratis för att man ska kunna prova på formatet. Jag tycker det här verkar mycket intressant!
Nu kan jag inte skriva mer - måste fortsätta leta efter mitt enda z-tvinnade garn som fortfarande är på drift. Eller har det flytt undan mitt usla handlag och misshandel av prima garn?






Det är intressant. Jag har tittat på ett par stycken. Jag håller just nu på med Shoot it, en fotograferingskurs för stickare. En hel del matnyttig där. En del självklarheter också förvisso, men så är det väl alltid.
Jag gillar dessutom deras "pengarna tillbaka-garanti" om man inte är nöjd. De verkar inte vara knussliga med den heller, utan det är bara att säga till om man inte är nöjd.
Och de har rea på sina kurser ganska ofta, så det kan vara värt att vänta och inte betala fullpris.
Posted by: Emmy | 20 juli 2012 at 15:16