Jag är inne i en mycket dålig stickperiod. Inget tycks surfa på lätt och otrassligt. Allt jag tar i blir istället en kamp med fel garn och fel stickor. Ingenting blir heller klart. Jag bara börjar och börjar och börjar. På fel saker med fel garn och fel stickor. Till exempel det fina garnet jag köpte för att börja på den häftiga sjalen med pärlor... funkade inte. Tungstickat, det är precis vad det är just nu.
Då gäller det att räkna de lyckliga stunderna blott; iaf en norsk mönsterstickad strömpa. Som är klar. Om man kisar syns det inte att jag stickat om hällapp och -vändning fem-sex gånger. Så svårt det var att sticka tvåfärgat hela vägen på en socka! Detta blir första och enda gången. Det blir inte någon socka nummer två. Att tvåfärgssticka på stickor 3,5 mm med Peer Gynt-garn är alldeles för klunsigt för att jag ska tycka det är roligt eller bli snyggt. (Hur kunde jag glömma bort det?)
Med resten av garnet kan man istället sticka en lue medan man (nervöst) kollar på Livet kan börja +10. Stickningen kändes bättre än strumpan, men tv-programmet var i stället rätt läskigt. I synnerhet Miles/Davenports frippa.
Jag har ännu inte tvättat mössan eller gjort garnbollen som ska kröna verket. Det är därför det ser så knöggligt ut. Beskrivningarna till både strömpan och luen finns i ett Sandnes-häfte som jag tror heter nåt i stil med Från topp til tå.
På tal om frisyrer: Tidigare i veckan såg jag No Country For Old Men. Vilken bra film! Där gestaltade Javier Bardem en av filmhistorens superläskigaste mördare. Dessutom med en riktigt fasaväckande 80-talsmopp på skallen. Coenbrorsorna vet verkligen hur man skräms!